Forundersøkelser og bergsikring

Startår 2007
Forventet sluttår 2008
Kontaktperson Alf KveenMona LindstrømKnut Borge Pedersen

Bakgrunn for prosjektet

Tunnel og betongseksjonen har pågående FoU-prosjekt på geologiske forundersøkelser og bergsikring. Målet er å oppnå sikrere og mer forutsigbare forundersøkelser, bedre grunnlag for bestemmelse av riktig sikringsnivå i tunnelen og metoder for registrering og dokumentasjon av bergforhold ved tunnelbygging. Resultatene bidrar til bedre kvalitet i planlegging, bygging og drift av tunneler. Seksjonen har hele tiden et nært samarbeid med regionene og med andre forskningsinstitusjoner.

I løpet av 2008 pågår følgende aktiviteter:

  • Utvikling av utstyr og tolkning av refraksjonsseismiske data ved hjelp av nye sensorer.
    En prototyp 4-komponent seismisk sjøbunnsmottaker gir mulighet for registrering av mer detaljerte data fra refraksjonsseismiske undersøkelser, blant annet 3D-visualisering av bergartsmassen og lokalisering av forløpet av bruddsoner mot dypet. Prosjektet foregår i samarbeid med NGI og Geomap.
  • En standard metode for registrering av geologi og type og mengde av bergsikring i tunneler er under utvikling, og skal inngå i et enhetlig system for tunneldokumentasjon. Dette arbeidet inngår i etatsprosjektet ’Moderne vegtunneler’.
  • Svelleleire. Prøver er samlet inn for analyse fra en lang rekke tunneler, både under en systematisk kartlegging av eksisterende tunneler og under bygging av nye tunneler. Vi har som mål å systematisere analysene, utføre videre analyser og utnytte dataene med tanke på en karakterisering som kan utnyttes ved bestemmelse av type og omfang av sikring i tunneler. Prosjektet foregår i samarbeid med regionene.

Prosjektets mål

Få mer ut av refraksjonsseismiske data ved videreutvikling av tilgjengelige komponenter. Dette er spesielt viktig ved undersøkelser for undersjøiske tunneler, blant annet for lokalisering av mest gunstige trasé.

På sikt utvikle retningslinjer for bestemmelse av omfang av (tung) sikring i tunneler ut fra mengde og type av svelleleire.

Innarbeide data og erfaringer i håndbok ’Geologi i vegbygging’.

 

Sist oppdatert: 15. september 2009