Åpner 90/100 km/t-veg

Sydgående trafikk kan kjøre i 100 km/t mens nordgående får fartsgrense 90 km/t når andre delstrekning av firefelts-E6 åpner nord for Gardermoen onsdag. [06.10.2009]

Det skyldes at nordgående felt er "gamle E6" med betongdekke i stedet for asfalt. -Vi synes ikke betongoverflaten er god nok til høyeste tillatte hastighet, sier distriktsjef Nils-Erik Bogsrud i Statens vegvesen Region øst.

E6-utbyggerne mente at det 20 år gamle betongdekket var i såpass god stand at det kunne beholdes etter reparasjon av setninger et par steder samt fresing av overflaten for å få bort piggdekkspor. 

-Betongdekket har vært veldig bra og det er samfunnsmessig lønnsomt å ta vare på dekket. Etter 20 år hadde det spordybder under kravet for reasfaltering av asfaltdekker og forhåpentligvis kan det nå ligge i 10-15 år til uten utbedring, sier Bogsrud.

-Men overflaten ble litt grov etter fresingen. Vi kjørte tester med både bil og motorsykkel og ble litt urolige særlig med tanke på motorsyklistenes sikkerhet. Derfor anbefalte vi 90 km/t som fartsgrense fra starten, sier han.

Det er Vegdirektoratet som fastsetter fartsgrenser over 80 km/t og sist uke bestemte direktoratet å følge anbefalingen.

-Vegdirektoratet mener at vegen er en fullverdig 100-veg, men er enig i regionens vurdering av betongdekket og støtter forslaget om 90 km/t i nordgående retning. Våren/sommeren 2010 vil det bli foretatt en ny vurdering av dekket med tanke på å sette fartsgrensen opp til 100, sier Gry Horne Johansen i Vegdirektoratets trafikksikkerhetsseksjon.

Delstrekningen som åpnes onsdag er 10,6 km lang og går frem til Dalkrysset sør for Eidsvoll. Det er statssekretær Erik Lahnstein i Samferdselsdepartementet som åpner strekningen. Etterpå vil Lahnstein foreta den første sprengingen på neste etappe; E6 Dal-Boksrud.

Den 21 km lange strekningen fra Dal til og med Minnesundbrua er delt inn i to utbyggingspaseller men hele strekningen skal åpnes om to år. I 2014 blir det så åpning av nye 23 km, frem til firefeltsstrekningen ved Kolomoen som ble åpnet sist uke.

E6 nord for GardermoenDet 20 år gamle hvite betongdekket på gamle to-felts E6 er nordgående felt på deler av firefeltsstrekningen som åpner ved Gardermoen onsdag.