Vinneren av utsmykkingskonkurransen Landemerke Lohavn i Bjørvika tilbys nå oppdraget med å videreforedle kunstkonseptet. [20.05.2009]
Plan- og bygningsetaten og Statens vegvesen, som oppdragsgivere for designkonkurransen, tilbyr kunstneren Lars Ramberg oppgaven med å videreforedle ”Yersinia Pestis”. Bearbeidelsen må innebære en reduksjon i omfang og forenkling, som blant annet innebærer å ekskludere tårnparet i jernbanesporene.
Det var ikke lagt økonomiske føringer i ideutviklingsfasen. Men oppdragsgiveren forutsetter for det videre arbeidet at verket kan realiseres innenfor en ramme på NOK 5 mill som er Statens vegvesens budsjett. Videre må drifts- og vedlikeholdskostnader søkes redusert til et minimum.
Resultatet av det oppfølgende oppdraget skal forelegges oppdragsgiverne for uttalelse og evaluering. En endelig avgjørelse om realisering vil bli tatt i samarbeid mellom Plan- og bygningsetaten og Statens vegvesen.
Det er Statens vegvesen som vil ha det videre ansvaret for prosess og gjennomføring fra og med godkjennelse av tilbud fra Lars Ramberg.
Rambergs vinnerutkast for utsmykking av Bjørvikatunnelens luftetårn.