Nasjonale turistveger på Reiselivsmessen

Statens vegvesen, Nasjonale turistveger er godt synlige med egen utstilling når Reiseliv 2012 går av stabelen på Lillestrøm 2.-4. mars. Målet er å øke kjennskapen og vekke reiselyst slik at flere velger å legge turen til turistvegene. [22.02.2012]

- Vi har i år valgt å være til stede på reiselivsmessen med en utstilling, sier Trine Kanter Zerwekh ved Turistvegseksjonen. Hun forteller at 2012 er det store åpningsåret.
- I sommer åpner vi hele attraksjonen Nasjonale turistveger, og alle de 18 utvalgte strekningene får status som Nasjonale turistveger, sier hun

Får turistvegsymbol
At strekningene får status innebærer at de blir skiltet og merket med turistvegsymbolet.
- Seks av strekningene har status fra før. At vi nå velger å gi resten status, innebærer ikke at vi er ferdige med utviklingen, presiserer Zerwekh. Hun legger til at et par av strekningene knapt er påbegynt hva anlegg angår. 
- Noen er kommet et godt stykke på vei og andre fremstår som ferdige. Vi har imidlertid 18 fantastiske kjøreturer å by på og disse må vi nå gjøre kjent, sier hun.

Verdenskjent
Kjennskapen til turistvegene er ifølge Zerwekh høy innenfor arkitektur- og kunstmiljøer, ikke bare i Norge, men også på verdensbasis.
- Vi har et unikt produkt og dette må vi få frem. Mange land har turistveger, men ingen andre har gjort som oss, tatt utgangspunkt i veger i storslått natur og tilført spenstig arkitektur og kunst. Nå ønsker vi at flere fra både publikum, reiselivsnæring og presse skal oppdage hvilken skatt vi sitter på og vi håper dette bidrar til at flere ønsker å oppdage Norge, sier hun.

Godt synlige
På reiselivsmessen er hver av de atten turistvegene representert med et 2,5 x 2,5 m banner. 
- Samtlige strekninger blir godt synlige med store bilder, et kartutsnitt og en kort tekst. Et Norgeskart viser også hvor strekningene ligger i landet. I tillegg har vi tilgjengelig en brosjyre om Nasjonale turistveger, sier Zerwekh. Årets messe, Nye Reiseliv, er begrenset til tre dager der alle dagene er publikumsdager. Messen har fire temaer: Oppdag Norge, Sydover, Smak av verden og Ungene på fortet. Turistvegutstillingen kan besøkes på stand nr D05-09, mellom hall D og hall E. 

På reiselivsmessen vil samtlige strekninger bli godt synlige med store bilder, et kartutsnitt og en kort tekst. Bildet viser hvordan Nasjonal turistveg Aurlandsfjellet presenteres på messen. Grafisk design: Hilde M. Strangstadstuen/ Statens vegvesen