Det er som kjent ingen enkel sak å bygge betongtunnel gjennom den våte leira i Strandveiparken i Trondheim. Og store utfordringer krever stort utstyr for entreprenøren Kynningsrud. [19.08.2010]
Blant annet settes det i disse dager trøndersk rekord i spuntlengde. De lengste stålplatene av typen HZ-spunt er 25 meter lange, og så vidt vi kjenner til er det ikke rammet spunt i denne lengden tidligere i Midt-Norge. Det er i det hele tatt veldig sjeldent.
Vanligvis sveiser man sammen flere spuntnåler for å få den lengden man trenger, men her må de være usveiset og ekstra sterke. HZ-spunten brukes til å støtte opp veggene av AZ-spunt i den dype byggegropa i et parti som er litt over 50 meter langt. Det er altså ikke så mange spuntnålene det er snakk om i denne rekordlengden. De ble fraktet med lekter fra fabrikken i Luxembourg opp til Trondheim havn, hvor de ble lastet over på lang spesialtransport som kjørte dem bort til byggegropa i Strandveiparken.
Etter hvert som spuntveggene er på plass, blir de avstivet med stålrør før massen graves ut, og betongtunnelen støpes. Entreprenøren NCC er i gang med å støpe den nordligste delen av betongtunnelen, og jobber seg gradvis sørover.