Ferdig med grunnundersøkelser

Statens vegvesen har nå avsluttet arbeidet med å ta prøver av grunnen der Solasplitten skal bygges. Svar på prøvene er ventet i løpet av mai, og disse vil gi noen retningslinjer i forhold til hvordan vegen skal bygges. [09.05.2008]

- Det vi vet allerede, er at det befinner seg mye leire mellom Sømmevågen og Kristensberget, forteller Kjersti Vasbø. Hun er oppdragsansvarlig for rv. 510 Solasplitten.
- Det er også temmelig vått, ettersom dette området bare ligger noen få meter over Hafrsfjord. Vasbø forklarer at det kan det bli aktuelt å heve vegen med ca. en meter ved Kristensberget, for å unngå å senke grunnvannstanden, og for å unngå å grave seg ned i leiren.  

Det er også mye leire i grunnen mellom Kristensberget og Åsnuten. Dette var vi klar over på forhånd, og derfor er den nye vegen planlagt noen meter over eksisterende terreng her.

Kan ikke drenere myren

I arbeidet med planleggingen av Solasplitten har det vist seg at myrområdet på østsiden av Åsnuten, like ved trimløypa, ikke er drenert. På grunn av at dette er en av få intakte og ugjødsla myrer på Jæren, har Statens vegvesen fått beskjed av Fylkesmannen at den ikke skal dreneres.

- Dette vil fordyre byggingen, sier Kjersti Vasbø, men vi skal få til en løsning.

Kjente grunnforhold på Forus
- Videre på Forus har vi vært ganske kjent med grunnforholdene, fortsetter Vasbø, så her dukket det ikke opp de store overraskelsene. Hun forteller at det kanskje mest drastiske er at det på enkelte steder må byttes ut mer av grunnen enn det Statens vegvesen tidligere så for seg.

- Men dette vil ikke ha noen betyding for utforming av den ferdige vegen, avslutter hun.