Artikkelen er fra 2020, og innholdet kan være utdatert.

Koronamidler i omløp i Finnmark.

"Vi er i full gang med utskifting av lys i tunnelene langs E69 mot Nordkapp, sier tunnelforvalter Jon Einar Strige. 

Gammel armatur skal byttes ut med nye LEDlys i to store, to små og en rassikringstunnel. Det er Honningsvåg, Nordkapp, Sarnes og Sotnes tunnelene som blir mer opplyst. 

-          LED-lyset gir et hvitere lys hvor refleksene på det som rører seg i tunnelene vises bedre. Dette er veldig bra for trafikksikkerheten, sier Strige. 

Koronamidlene har vært et løft i arbeidet med å ivareta sikkerheten i tunnelene.

-          Utfordringa med den gamle armaturen er blant annet at det er umulig å få tak i den typen lyspærer fordi armaturen er gammel. I tillegg er armaturen gammel og ødelagt av «tidens tann». Vi er veldig glad for at vi fikk midler til de gamle tunnelene hvor det blant annet er mye turisttrafikk, sier Strige. 

Slipper permitteringer

En annen positiv effekt av Koronamidlene er at entreprenør Gagama Elektro AS har redusert permittering av ansatte. Etter Koronatiltakene har firmaet vært utestengt på flere kontraktsområder fordi blant annet offentlige bygg har vært "hermetisk lukket".

– Oppdraget med tunnelene er kjærkomment, sier leder i Gagama Elektro AS, Stig Gunnar Lyngmo.

Kontaktpersoner

Jon Einar Strige, Statens vegvesen, tlf 941 86 149

Stig Gunnar Lyngmo, Gagama Elektro AS, tlf 400 84 000