Trondheimsvegen mellom Elgstua og Grønvegen stenges for trafikk i tre uker
Fra mandag 5. mai til og med søndag 25. mai må trafikanter i Elverum belage seg på omkjøring.
Årsaken til at Trondheimsvegen må stenges igjen, er restarbeid i forbindelse med byggingen av ny gang- og sykkelveg mellom Elgstua og Grønvegen.

– Trondheimsvegen har vært stengt i et par perioder under byggingen allerede, i de tre ukene vegen holdes stengt nå skal vi blant annet ferdigstille membranen til undergangen ved Vestad skole. Denne jobben må vi utføre på våren, siden membranen er sårbar for kuldegrader, forteller byggeleder Brede Løvlien fra Statens vegvesen.
Anbefaler omkjøring via nye riksveg 3
Trondheimsvegen («gamle» riksveg 3) langs strekningen mellom Elgstua og Grønvegen blir altså stengt for trafikk fra 5.- 26. mai. Anbefalt skiltet omkjøring for biltrafikken er via nye riksveg 3. Det vil også bli mulighet for omkjøring via Grundsetvegen, Grindalsvegen og Grønvegen ut på Jegerstien. Omkjøringsmulighetene blir godt skiltet.

– Vi har erfart at det kan bli ekstra stort trøkk på Grundsetvegen når Trondheimsvegen er stengt, og vi oppfordrer alle trafikanter til å ta mest mulig hensyn til hverandre og være ekstra oppmerksomme på skiltingen, sier Løvlien.
Han tilføyer at det i tillegg blir midlertidig endret rute også for gående og syklende i de tre ukene arbeidet pågår.
Ny gang- og sykkelveg skal være ferdig til sommeren
Den nye undergangen for gående og syklende ved Vestad skole skal erstattes med en ny, bredere og lysere undergang. Den nye undergangen gir plass til gang- og sykkelveg med skulder og rabatt langs Trondheimsvegen helt fram til Grønvegen.
Prosjektet skal etter planen være ferdig innen utgangen av mai.
– Hele strekningen mellom Elgstua og Grønvegen vil få et skikkelig løft, og aller viktigst: elevene ved Vestad skole vil få en tryggere skolevei, avslutter Løvlien.
Se hvor det er stengt og hvor omkjøringen blir

Her kan du laste ned skissen: