I september har det blitt gjennomført mange viktige arbeider, og det fortsetter vi også med i oktober, les mer om det her.

Arbeidene med den midlertidige rundkjøringen på Gartnerløkka fortsetter i oktober. Rundkjøringen etableres trinnvis, en del av gangen, for å sikre god trafikkavvikling i området.

«Åpen dag» på anlegget, som opprinnelig var planlagt 12. oktober, må utsettes av praktiske årsaker. Arrangementet vil i stedet bli gjennomført i november, og mer informasjon kommer når det nærmer seg det nye tidspunktet.

Vi er i gang med å etablere en ny forbindelse i den midlertidige rundkjøringen, som skal erstatte dagens avkjøringsrampe fra Baneheitunnelen til Gartnerløkka. I tillegg er den nye fjernvarmekontaineren nå på plass i Banehaven.

I september startet vi med fundamentet til den store støttemuren i havneområdet. Dette arbeidet vil fortsette i oktober. Vi vil også starte på den nye tollbygningen, og vi jobber videre med å ferdigstille industrisporet til Glencore.

I oktober starter vi også arbeidet med å etablere ny gang- og sykkelvei i første del av Havnegata ved jernbanen, slik at vi legger til rette for omlegging av gang- og sykkelvei fra vestsiden av byen.

Trafikkomlegginger

Endringer i kjøremønster vil varsles i forkant og skiltes tydelig. Ved E39/Vesterveien, i området ved tidligere Circle-K, er vi i gang med sikringsarbeider langs veien, og ett kjørefelt i østgående retning er stengt.

Støyende arbeider

Det vil pågå støyende arbeider gjennom oktober. Se informasjon om nattarbeid under.

Nattarbeid

I slutten av oktober går vi inn i neste fase av arbeidene i området øst for tidligere Circle-K stasjon, nedenfor Duekniben. I denne forbindelse vil det bli gjennomført nattarbeid. For å gi plass til maskiner og utstyr må gang- og sykkelveien holdes stengt på nattestid mellom kl. 22:00 og 05:30. Det settes inn skyttelbuss som sørger for trygg transport av gående og syklende forbi anleggsområdet i dette tidsrommet.

Også i Banehaven vil det bli nødvendig å gjennomføre nattarbeid for å sikre god trafikkavvikling på dagtid. Naboer som blir berørt av støy vil få informasjon i forkant av arbeidene.

Ved den nye jernbanetunnelen til Glencore på havna vil det pågå døgndrift frem til midten av november. Arbeidet består i hovedsak av armering, som normalt ikke medfører vesentlig økt støy.  

Fremdrift i anleggsområde
Vi er i gang med å etablere en ny forbindelse i den midlertidige rundkjøringen, som skal erstatte dagens avkjøringsrampe fra Baneheitunnelen til Gartnerløkka. I tillegg er den nye fjernvarmekontaineren nå på plass i Banehaven. Foto: Navjeet Kaur/Eiffage Norge
Aktuelt for fylke: Agder