Strekningen omfatter bla. 2/3 av Høviktunnelen, Ramstadsletta bru og nytt kryss ved Høvik. Byggetid: juni 2022-2029/2030. Leverandør: Skanska Norge AS

Dronebilde
Dronebilde Foto: Odin Næss Haga / Statens vegvesen

Dette skal vi bygge

  • To km ny E18 med 2x3 felt.
    Høviktunnelen utgjør det meste av strekningen. Tunnelen er  rundt 1950 meter lang og får to løp med tre felt i hver retning. Ett av feltene i hver retning blir kollektiv-/sambruksfelt. To tredjedeler av Høviktunnelen (1250 meter) bygges som del av entreprise E103 Strand-Ramstadsletta.
  • Ramstadsletta bro over E18 (kommunal vei)
  • ny rundkjøring på Høvik, noe lokalvei, ramper til/fra E18
  • ca 750 meter veg i dagen på Ramstadsletta
  • tilpasning av dagens lokalveisystem (Sandviksveien, Kirkeveien og Ramstadsletta)
  • en del av den framtidig hovedsykkelveien langs Sandviksveien
  • vanntett trau ved Ramstadsetta og støttemurer langs E18
  • nye støyskjermer langs E18 på Ramstadsletta
  • elektroinstallasjoner, trafikkteknisk utstyr og omlegging av teknisk infrastruktur

Status for anleggsarbeidet

Høviktunnelen

Tunnelen hadde gjennomslag 8. oktober 2025. Nå pågår det etterarbeider i tunnelene med blant annet av vann- og frostsikring, og støp av vegger og bunnplate. 

Det er også en viss risiko for at sement fra injeksjonsarbeider kan komme opp til overflaten. Dersom du som er nabo til anlegget oppdager noe i kjellere eller uteområder, så oppfordrer vi deg til å kontakte oss straks. 

Ring tlf 45879219 eller send e-post til n

Betongarbeider på Ramstadsletta

Skanska har gjennomført flere runder med støping av bunnplate og vegger for framtidig E18. Arbeidet utføres som vanntett støp for å hindre påvirkning av grunnvannsnivå i området.  Støpingen av bunnplate og vegger vil pågå i flere etapper.

Ramstadsletta bru

Ramstadsletta bru.
Ramstadsletta bru. Foto: Eirik Natlandsmyr / Statens vegvesen

Første del av Ramstadsletta bru er ferdigstilt. Del to av broen vil bli bygget i 2026, når trafikken i vestgående retning flyttes inn på anleggsområdet. Deretter vil siste del av broen bygges i 2027 når den skal påkobles Sandviksveien. Broen skal bli lokalvei med gang- og sykkelvei over nye E18.

Montering av permanent støyskjerm

Støyskjerm på Ramstadsletta.
Støyskjerm på Ramstadsletta. Foto: Eirik Natlandsmyr / Statens vegvesen

Betongarbeider og støp av styskjermer på Ramstadslette er ferdig på nordsiden av E18. Hver søyle veier rundt 10 tonn, og er produsert i Forsand av Norsk spennbetong AS. Mellom de 8 meter høye søylene er det støpt en 3,2 meter høy vegg. 

I november 2025 startet arbeidet med å bygge tilsvarende støyskjermer bygges på motsatt side, mot sør. Planen er at disse skal være klare i 2026/27, og være dekket med solcellepanel. Målet er et disse i tillegg til å skjerme omgivelsene for støy, også kan være med å forsyne den nye veien med strøm.

Sist oppdatert: