E39 Digernes-Ørskogfjellet
Hvor?
Hva?
Ny E39 fra Digernes i Ålesund kommune til litt nord for kommunegrensa mot Vestnes på Ørskogfjellet. Den nye vegen antas å komme nær dagens trasé fram til Dragsundet, og derfra videre via Solnørdalen og til Ørskogfjellet. Vegen skal følge veglinje K2 fra konseptvalgutredningen og gå utenom Sjøholt.
Hvorfor?
Ny E39 mellom Ålesund og Molde vil knytte regionen tettere sammen og skape et felles bo- og arbeidsmarked.
Kart
Framdrift
E39 mellom Ålesund og Bergsøya inngår i Kystriksvegen som strekker seg langs hele kysten fra Kristiansand til Trondheim.
Konseptvalgutredningen fra 2011 legger vekt på å se hele transportsystemet i sammenheng, og å se på de overordnete nasjonale transportbehovene på strekningen.
I 2019 anbefalte Statens vegvesen å utvikle E39 Digernes–Vik etter konsept K2.1B med H8-standard (firefelts motorveg med 110 km/t).
Det vil si at strekninga Digernes-Vik skal gå over Ørskogfjellet som i dag. I konseptet er det også veg i dagen mellom Digernes og Dragsundet og i Solnørdalen, tunnel i Landedalen og veg i tunnel under det høgste punktet på Ørskogfjellet og tunnel til Vik.
Statens vegvesen anbefaler trinnvis utbygging, med utgangspunkt i K2.0 H5 (2/3-felts veg med midtdeler og 90 km/t).
Samferdselsdepartementet har slått fast at trasé K2 skal legges til grunn for utbygging av E39 Digernes-Vik. Departementet ønsket en vurdering av de ulike utbyggingsalternativene for strekningen, og hvilke utbyggingsstandarder som kan gi lavere kostnad og/eller bedre kostnytte.
Dokumenter
For å starte arbeid med detaljregulering, må Statens vegvesen motta bestilling og planmidler. I en reguleringsplan blir det planlagt mer i detalj hvordan ny veg vil bli plassert og seende ut.
KS2 er en ekstern gjennomgang av beslutningsgrunnlaget for store statlige prosjekter med en kostnad på mer enn en milliard kroner. Målet er avdekke om prosjektet er klart til å sendes videre til Stortinget.
Stortinget må vedta finansiering av prosjektet før arbeidet med prosjektet kan komme i gang.
E39 Breivika (ved Ålesund)–Ørskogfjellet og Ørskogfjellet–Vik er del av utviklingsporteføljen i Nasjonal transportplan, det vil si at strekningen per nå ikke er vurdert som aktuelt for utbygging i inneværende tolvårsperiode (2025-2036).
Byggestart
Aktuelt
-
Planer for E39 Digernes – Ørskogfjellet ut på høring
— Statens vegvesen tar med fire linjer på E39 Digernes–Ørskogfjellet i planprogrammet.
-
Mye folk på infomøte om E39/E136 Digernes–Ørskogfjellet
— I underkant av 200 personer møtte opp i Gomerhuset på Skodje på møtet om planprogrammet for kommunedelplan E39/E136 Digernes–Ørskogfjellet.
-
Ber om innspill til planprogram for E39 Digernes–Ørskogfjellet
— Statens vegvesen legger ut planprogram for ny kommunedelplan for ny E39 mellom Digernesskiftet og Ørskogfjellet i Ålesund kommune til offentlig ettersyn.