Statusoppdatering - April 2026
I mars har det vært flere store arbeider som ble satt i gang, og viktige milepæler ble nådd.
Konstruksjonen for ny jernbanetunnel er ferdig og gang- og sykkelvegen lagt om ned Havnegata.
Vestervegbrua (lavbrua) var stengt en helg i mars og det er gjort mye arbeider lenger vest i havneområdet for å rekke ferdigstillelse av Glencore-sporet til den 1. mai. Dette er en veldig viktig dato for prosjektet fremover og for å rekke dette vil det være behov for nattarbeid i april. Før påsken vil det også være døgnkontinuerlig drift, mens det i selve påsken ikke vil være noen støyende arbeider.
Det vil også være sprengning i april, dette vil hovedsakelig være hvor den tidligere elbil-parkeringen ved Dueknipen. Ved den tidligere elbil-parkeringen skal den siste “biten” sprenges ned slik at det blir riktig høyde i forhold til den permanente rundkjøringen som vil komme her etter hvert. Dette arbeidet vil skje etter at den nye jernbanetunnelen er blitt tilstrekkelig tildekket.
I slutten av mars og frem til 1. april har det vært nattarbeid helt vest i Havneområdet. Her er det boring som gjennomføres og det har vært døgnkontinuerlig drift for å unngå støyende arbeider i påsken.
Det nye tollbygget vil i løpet av april ha vegger i første etasje. Her er det gjort en del betongarbeid. Videre vil det i april produseres en del elementer til den nye støttemuren og jobbes videre med fjernvarmerørene.
Ved rutebilstasjonen er gang- og sykkelveg utvidet ved jernbanetomta, og et nytt busstopp er etablert ved Havnegata. Lyskrysset i Rådhusgata/Vestre Strandgate ble omkodet for å gjøre det mulig å svinge inn til parkeringsplassen ved vestre Kiosk. Fra og med 27. mars ble fortauet ved Coop Extra (tidligere busstopp) utvidet og asfaltert.
Etablering av midlertidig rundkjøring i Gartnerløkka er delt opp i flere faser. Veldig overordnet kan hver fase forklares som å ta en bit av kaka av gangen, der en starter nordøst og jobber seg “rundt kaka”. Det vil ikke være helt kronologisk, men fasene er avhengige av hverandre.
Det er kommet en ny inn- og utkjøring til anlegget på vestsiden av Gartnerløkka-rundkjøringen (ved tildligere Shell-stasjon). Denne er kun for anleggstrafikk.
Fase 4 starter opp etter påske, arbeidet her vil foregå på vestsiden av dagens rundkjøring og det vil være oppbygging av den nye, midlertidige, rundkjøringen på vestsiden mellom Vestre Strandgate og Vesterveien.
Fase 3 inneholder blant annet omlegging av trafikken til “armen" som ble bygd i fase 1. Dette for å frigjøre plass for å bygge den østlige delen av midlertidig rundkjøring. Fase 3 har forventet oppstart i april eller mai.
Trafikkomlegginger
Trafikken som går fra Baneheitunnelen til Gartnerløkka-rundkjøringen legges om fra eksisterende veg til ny midlertidig omlagt veg/“arm". Alle omlegginger vil bli tydelig skiltet, og berørte parter varslet i forkant.
Vi oppfordrer alle trafikanter til å vise aktsomhet i området, særlig i omleggingsperioden.
Støyende arbeider
Det vil være flere støyende arbeider i denne perioden . Dette vil varsles i god tid. Det utføres også støyprognoser. Det skal sprenges i Havneområdet, på både vest- og østsiden. Minner om at det er mulig å melde seg på varsling om sprengning her: https://nabovarsling.no/Gartnerlokka
Nattarbeider
Det vil være nattarbeider flere steder i prosjektområdet i april, men dette blir etter påsken. Det er avklart at det blir nattarbeid de to første ukene etter påske på vestsiden, i tilknytning til det samme arbeidet som krevde nattarbeid før påske. I tillegg vil trafikkomleggingen til Gartnerløkka-rundkjøringen være nattarbeid.