Det er varslet flere kjør sakte-aksjoner til fredag. Statens vegvesen er bekymret for trafikksikkerheten til trafikantene.

Fredag før palmehelgen er en av de største utfartsdagene vi har. I morgen er det varslet tre kjør sakte-aksjoner i på E39 og E18 i Agder og Telemark, samtidig som det oppfordres til å aksjonere andre steder i landet.

Statens vegvesen har stor forståelse for at økte drivstoffkostnader rammer mange, både privat og på jobb, men vi er bekymret for at de varslede aksjonene kan påvirke trafikksikkerheten og fremkommeligheten.

Små feil kan fort bli alvorlige

Konkret vet Statens vegvesen om de varslede aksjonene på E39 Kvinesdal-Mandal, E18 Arendal-Lillesand og E18 Langangen til fylkesgrensa i Agder.

– Vi registrerer at denne saken engasjerer, og det oppfordres til å spre aksjoner til andre deler av landet, sier Anne Grethe Hestenes, avdelingsdirektør i Statens vegvesen.

Avdelingsdirektøren poengterer at ytringsfriheten er noe vi alle setter stor pris på. Den gir oss lov og rett til å si det vi mener om ulike saker. Men i denne saken er hun først og fremst opptatt av trafikksikkerheten til alle som skal ut å kjøre i morgen.

– Å kjøre kolonne i 40 km/t på høytrafikkerte veger kan by på store utfordringer. Når mange er på vegen samtidig, kan små feil fort bli alvorlige. En kjør sakte-aksjon kan gi mange frustrerte trafikanter som ikke kommer seg dit de skal. Det gjør oss i Statens vegvesen bekymret, sier Hestenes.

De varslede aksjonene vil også legge begrensninger på fremkommeligheten lags vegene som blir berørte.

– Det å komme seg frem dit du skal, gjelder for alle trafikanter, men vegene våre er viktige for blålysetatene. For politi, brannvesen og ambulanser som kjører utrykning, teller hvert sekund. Saktegående trafikken i 40 km/t vil kunne hindre at de kommer seg raskt frem, forteller Hestenes.

Kan reise på et annet tidspunkt?

Avdelingsdirektøren har en oppfordring til trafikantene planlegger kjøretur i morgen:

– Har du anledning til å reise på et annet tidspunkt, så vurder det. Velger du et annet tidspunkt for reisen din, kan du spare både tid og frustrasjon.

Denne uka har Statens vegvesen samarbeidet med politiet og Norges Lastebileier-Forbund (NLF) om det som skal skje til fredag.

– Vi har hatt dialog spesielt knyttet til de varslede aksjonene i Agder og Telemark. Det er nyttig å snakke sammen, og dele erfaring og synspunkter. Politiet, NLF og oss i Statens vegvesen har ulike roller, men vi er alle opptatt av at trafikksikkerheten til de som ferdes langs vegene, sier Anne Grethe Hestenes.