Sikrer riksveg 25 Vangsvegen i Hamar mot trevelt og skader
For å bedre sikkerheten langs rv. 25 Vangsvegen på Disen skal Statens vegvesen skifte ut gamle sikringsgjerder, rydde vegetasjon og felle trær nær vegen.
Arbeidet vil påvirke trafikken i Hamar Øst i ukene rundt påske.
Sikringsgjerdene langs riksveg 25 på Disen er i dårlig stand, og vegetasjon presser på gjerder og støttemurer. Flere store trær står nær vegen.
– Mer kraftig vær gjør at vi må velge mellom å bevare trær eller fjerne dem i tide for å unngå skader. På Disen er vi redd for at trærne kan velte over gang‑, sykkel‑ og biltrafikk eller hagene rundt. Noen av trærne har også røtter som skader støttemurene, sier kontraktsansvarlig Asgeir Skymoen i Statens vegvesen.
Arbeidet med å sikre vegen og nærliggende eiendommer er planlagt å pågå fra mandag 23. mars fram til påske og deretter i uka etter påske. Arbeidet skjer på dagtid.
Samarbeid med grunneierne
Arbeidet er krevende og innebærer risiko både for trafikken på riksveg 25 og nærliggende boliger.
Statens vegvesen samarbeider derfor med grunneierne langs vegen for å redusere risikoen for ulykker og skader under arbeidet.
– Vegvesenet tar ansvar for de mest risikofylte oppgavene og trafikkavviklingen, mens grunneierne bidrar der det er naturlig. Sammen gjør vi det mulig å gjennomføre det nødvendige vedlikeholdsarbeidet raskt og trygt, sier Skymoen.
Slik blir trafikken påvirket
Siden arbeidet pågår på dagtid og krever at maskiner og mannskap står i vegbanen, blir trafikken i Hamar øst berørt:
- Vestgående trafikk på rv. 25 må kjøre om Åkersvikvegen og Espern.
- Trafikk fra Midtstranda som skal til Disen, Børstad og andre deler av Hamar øst, oppfordres til å bruke fv. 222 Stangevegen og rv. 25 Vangsvegen forbi kommunehuset.
Oppdaterte trafikkmeldinger finner du på 175.no eller i appen Vegvesen trafikk.