28 personer har mistet livet i trafikken så langt i år, og det er 10 flere omkomne enn på samme tid i fjor. Seks av de døde i april, alle på Østlandet.

Det viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.

MC på vei
Når våren kommer, blir det flere på MC og sykkel, og da ser vi ofte flere alvorlige ulykker. Foto: Bård Asle Nordbø, Statens vegvesen

Med vårvær og mer utfart øker trafikken, og farten går ofte opp.

Det gjør trafikksituasjonen mer utfordrende – særlig for ubeskyttede trafikanter på MC og sykkel. I april omkom både en MC-fører og en syklist i Sør-Norge.

– Når våren kommer, blir det flere på MC og sykkel, og da ser vi ofte flere alvorlige ulykker. De fleste som døde i april, var unge menn i 20- og 30-årene som hadde livet foran seg. Det gjør inntrykk, sier Guro Ranes, avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen.

Fire av de som mistet livet i april satt i personbil, og nesten alle de omkomne var menn. En var en kvinne i 80-årene.

Mange utforkjøringsulykker

Utforkjøringsulykker og ulykker i høy fart er ofte blant de mest alvorlige. Når trafikkbildet endrer seg om våren, blir det ekstra viktig å være skjerpet, holde gode avstander og senke farten etter forholdene. Tilpass farten etter vær, sikt og trafikkbildet – og vær ekstra varsom og oppmerksom i svinger og på smale veier.

  • Unngå mobilbruk og andre distraksjoner, og ta pauser på lengre turer.
  • Bruk bilbelte, og sørg for at alle i bilen er sikret riktig.
  • På MC og sykkel: bruk godkjent hjelm og synlig bekledning, og regn med at andre kan overse deg.

Dødsulykkene i april skjedde på Østlandet

Ulykkene skjedde i fylkene Østfold, Buskerud, Akershus (to) og Innlandet (to), og fem av seks dødsulykker har skjedd på fylkesveg. Denne helgen er det langhelg og meldt fint vær i deler av landet, og Statens vegvesen forventer stor utfart. For mange betyr det lengre bilturer og mer trafikk på veier med varierende standard og uforutsigbare forhold.

 – Det er nå det gjelder: Tilpass farten, vær oppmerksom og kjør rusfritt. Små marginer og en liten feil kan få store konsekvenser, sier Guro Ranes.