Nå starter trafikksikkerhetsarbeidene i Messenlivegen
I slutten av august starter arbeidet med å utbedre gang- og sykkelveger, fotgjenger-overganger og busslommer langs Messenlivegen i Lillehammer. Arbeidet pågår til midten av november.
Det skal bli enklere og tryggere å gå og sykle og reise kollektivt i Lillehammer. Tiltakene som nå skal gjøres langs fylkesveg 216 Messenlivegen, er et ledd i dette. Arbeidene skal pågå i 12 uker, fram til midten av november. Anlegg Øst Entreprenør AS skal utføre arbeidene mens Statens vegvesen er byggherre på vegne av Oppland fylkeskommune.
Byggeleder Erling Surnflødt i Statens vegvesen nevner noe av det som skal gjøres: - Ved Skaugboringen og ved Bakkalykkja skal bussholdeplassene utvides for å gi plass til to busser. I tillegg blir holdeplassene universelt utformet så det blir enklere for alle å ta bussen. Vi skal også legge om gang- og sykkelvegen på nedsiden av Messenlivegen ved Skaugboringen så den blir slakere for bedre å oppfylle kravene til universell utforming og gjøre det lettere å ta seg fram for alle myke trafikantgrupper.
Surnflødt tar også med at gangfeltet ved krysset Messenlivegen/Fredrik Collets veg skal flyttes noen meter oppover Messenlivegen for å gi tryggere overgang i forhold til krysset, og at gang- og sykkelvegen skal asfalteres. Ved Bakkalykkja skal det bygges en mur for å få plass til bussholdeplassen.
Også i krysset Søndre gate/Anders Sandvigs gate blir det utbedringer. Der kommer det blant annet nytt gangfelt, ny steinsetting og ny asfalt.
Sikkerhet i anleggsperioden
- Det er mange som ferdes langs Messenlivegen. Vi og entreprenøren er opptatt av å sikre og trygge trafikantene i anleggsperioden, og da spesielt de myke trafikantene, sier Erling Surnflødt i Vegvesenet.
– Vi oppfordrer alle, både store og små, om å respektere sperringer og følge skiltanvisningene vi setter opp. Skulle det være noe, er det bare å ta kontakt med oss eller entreprenøren, oppfordrer han.
Samhandling
Statens vegvesen og Anlegg Øst starter samarbeidet gjennom et såkalt samhandlingsmøte der hensikten er å oppnå godt samarbeid og god kommunikasjon slik at målene i prosjektet blir nådd innenfor oppsatt tidsskjema og budsjett. Samhandlingsmøtet er på Lillehammer 27. august. Umiddelbart etterpå starter entreprenøren byggeforberedelsene og kan være i gang med anleggsdriften i løpet av få dager. Arbeidet skal være ferdig innen midten av november.
Kontrakten omfatter også tiltak på Tretten
I tillegg til tiltakene i Messenlivegen, er også utbedring av rundkjøringene for tilpasning til modulvogntog over E6 på Tretten med i kontrakten som Anlegg Øst Entreprenør AS har inngått med Statens vegvesen og fylkeskommunen.
– Lokalvegen og rundkjøringa på Tretten blir brukt som omkjøringsveg når Øyertunnelen er stengt. Rundkjøringa er i minste laget for modulvogntog og skal nå utbedres for å gi bedre framkommelighet. Det var naturlig å ta med utbedring av rundkjøringa i samme kontrakt som utbedring av Messenlivegen fordi arbeidene er av tilsvarende art, avslutter byggeleder Surnflødt.
Kontaktperson:
Byggeleder Erling Surnflødt, Statens vegvesen, tlf. 474 64 591