Artikkelen er fra 2016, og innholdet kan være utdatert.

Rundt 180 personer møtte til torsdagens åpne møte på Statens vegvesens regionvegkontor. I tillegg ble 60-70 personer igjen etter ferdig møte, for å diskutere med representanter både fra Vegvesen, Fylkesmann og Fylkeskommunen. Over kaffe og kringle ble det studert kart og korridorer, foreslått løsninger og pekt på utfordringer.

Prosjektleder Taale Stensbye var glad for å se full sal på torsdag. Dette var et veldig bra dialogmøte, med svært godt oppmøte, stort engasjement og gode innspill som vi vil ta med oss når alternativene for ny E6 forbi Lillehammer nå skal konsekvensutredes, sier Stensbye.


Møtet på torsdag er et av fire møtepunkter nå i mai måned, arrangert av Statens vegvesen og Lillehammer kommune. Målsetningen er å nå ut til lokalbefolkningen på strekningen mellom Vingrom og Ensby, for å skape dialog og diskusjon, i en veldig tidlig fase av planleggingen av ny firefelts E6.

Planlegging i tidlig fase


Slike dialogmøter er veldig nyttige for oss, men også krevende øvelse, forteller planprosessleder Bjørn Hjelmstad. Det er tradisjonelt slik at man går ut med informasjon først når planene har kommet lenger. Men vi har vært opptatt av å gi publikum gode muligheter til å komme med innspill til planprosessen. Da må vi gå ut tidlig, og vi må vise konkrete tegninger og planer for at privatpersonen skal ha mulighet til å mene noe.

Samtidig krever dette at vi får kommunisert at ingenting ennå er bestemt når det gjelder valg av trasé og løsning. Fokus er å finne overordnede «korridor» - alternativer for ny veg, som er teknisk gjennomførbar. Det er først når vi er sikre på hvilke korridorer som rent teknisk kan bygges, at vi setter i gang den prosessen som publikum nok er aller mest opptatt av, nemlig det vi kaller en «konsekvensutredning». En konsekvensutredning belyser blant annet de fleste av de temaene som vi fikk konkrete spørsmål om på torsdagens møte. Det skal settes av betydelige ressurser til å utrede ulike konsekvenser nå det nærmeste halvåret, forsikrer Hjelmstad.

Ikke mange svar å få - enda


Mange av de oppmøtte opplevde å gå fra møtet uten å være mye klokere. De ulike alternativene reiste mange spørsmål hos flere, som støyproblematikk, vern av landbruk og natur- og rekreasjonsarealer, byutvikling, hvor store arealer som vil gå med for de ulike alternativene – herunder også eventuelle eiendomsinnløsninger. Mange var også opptatt av at man skal utrede mulighetene omkring eksisterende E6 som ny lokalveg, dersom E6 flyttes over på vestsiden. Dette er tematikk som vil bli utredet nærmere i kommunedelplanen.


Nye Veier AS får overlevert kommunedelplanen fra Statens vegvesen når denne er vedtatt i Lillehammer og Øyer kommunestyre. De skal deretter utarbeide reguleringsplan og stå for videre utbygging av vegstrekningen. Tid for dette er ikke avklart, og selskapet avgjør denne prioriteringen uten politisk påvirkning.

Flere muligheter for dialog


Fikk du ikke deltatt på torsdagens åpne møte, er det en ny mulighet 24. mai kl 18.00, på regionvegkontoret. Da er næringsliv og interesseorganisasjoner invitert spesielt, men møtet gjennomføres i samme struktur som åpent møte og med samme innhold, og alle øvrige interessenter er hjertelig velkomne til å delta.

Prosjektleder Taale Stensby, Lars Kristian Dahl og Lars Erik Solbraa stilte sammen med flere fra Statens vegvesen villig opp til mingling og diskusjon i etterkant av det åpne møtet torsdag.
Representanter fra Statens vegvesen, Lillehammer kommune, Fylkesmannen i Oppland og Oppland Fylkeskommune fikk mange interessante og nyttige innspill i diskusjonene som foregikk i etterkant av åpent møte på torsdag. Foto: Siv Stafsnes- Gregersen
Aktuelt for fylke(r): Viken, Innlandet, Oslo