Statens vegvesen har startet KS2-prosessen for E39 Smiene–Harestad, hvor målet er å få prosjektet inn i statsbudsjettet til høsten.

Mandag 9. mars ble det gjennomført oppstartsmøte mellom Samferdselsdepartementet, Finansdepartementet, KS2-konsulent og Statens vegvesen om videre KS2-prosess for E39 Smiene–Harestad. Temaet for møtet var valg av KS2-konsulent og oppstart av KS2-prosessen, som er en sentral del av beslutningsgrunnlaget for store statlige investeringsprosjekter. 

Fremdrift i KS2-arbeidet er avgjørende for prosjektets videre behandling. Det er et tydelig ønske om at KS2-prosessen gjennomføres effektivt, slik at prosjektet kan vurderes for innarbeiding i statsbudsjettet til høsten. Fristen for ferdigstillelse av KS2-prosessen er innen medio mai 2026. Derfor satt til uke 18, siste uken i april. En rask gjennomføring er viktig for å kunne samordne ferdigstillelsen av E39 Smiene–Harestad med ferdigstillelsen av Rogfast-prosjektet.  

Kostnadsutviklingen i prosjektet er lagt frem for Bymiljøpakken onsdag 18. mars. Den samlede kostnadsøkningen skyldes i hovedsak høyere generell kostnadsvekst enn det som tidligere har vært lagt til grunn for veganlegg. Økningen knytter seg særlig til betong- og konstruksjonsarbeider, kryssløsninger, veg i dagen og tilførselsveg. Som følge av økte kostander vil også usikkerhetsavsetningene øke.  usikkerhet i verdensbildet vil også usikkerhetsavsetningen øke. 

KS2 (kvalitetssikring trinn 2) er en ekstern kvalitetssikring av store statlige investeringsprosjekter før eventuell politisk behandling. En uavhengig konsulent vurderer blant annet kostnadsanslag, usikkerhet og gjennomførbarhet for å sikre et godt beslutningsgrunnlag. KS2 er et viktig steg før prosjektet eventuelt kan vurderes for statlig finansiering.
 

Statens vegvesen arbeider videre med KS2-prosessen i tett dialog med relevante aktører. Transport og samfunn følger opp saken mot Bymiljøpakken. Målet er å sikre et godt beslutningsgrunnlag for videre behandling og legge til rette for at E39 Smiene–Harestad kan realiseres i takt med utviklingen av Rogfast, og slik at Rogfast kan bli koblet til vegnettet i 2033 som planlagt.